Using Ethanol
Collapse
X
-
Re: Using Ethanol
This was a great discussion. It is disappointing because I really was looking for an excuse to uphold a long standing family tradition---making whiskey (ethanol). I guess I'll just have to wait until gas gets to $10 per gallon.- Top
Comment
-
Re: Using Ethanol
Duke,
Not that many, but whenever I am on the Interstate, and see the tach getting close to 3,000 I think, "...what if we did change the trans?"
But you are right, the reality is that the cost of fuel is not as much as if it were a daily car.
Bob- Top
Comment
-
Re: Using Ethanol
...and keep in mind that there are MANY folks whose DAILY DRIVERS get poorer fuel economy than our old Corvettes. In fact, just about as bad as the WORST of the old Corvettes.In Appreciation of John Hinckley- Top
Comment
-
Re: Using Ethanol
There was an interesting article in the NY Times on this subject April 27, The entire article is available online. They do address the cost of sugar, but say
For starters, sugar-based ethanol doesn’t look much cheaper than gas. It takes 10 to 14 pounds of sugar to make a gallon of ethanol, and raw sugar sells in the United States for about 20 cents a pound, says Michael E. Salassi, a professor in the department of agricultural economics at Louisiana State University. But Mr. Quinn says that as of January this year, under the North American Free Trade Agreement, he can buy inedible sugar from Mexico for as little as 2.5 cents a pound, which puts the math in his favor. While this type of sugar has not been sold to consumers, E-Fuel says it is developing a distribution network for it.
You have to register for NYTimes dotcom to get the article.
title is:
Home Brew for the Car, Not the Beer Cup
By MICHAEL FITZGERALD
Published: April 27, 2008Last edited by Mark J.; May 19, 2008, 09:30 PM.- Top
Comment
-
Re: Using Ethanol
The problem is that 20 cents a pound for sugar is if you buy the stuff by the railcar and that's FOB at the loading point. Then you pay transportation. And that 20 cents a pound may be for unprocessed beets or cane -straight from the field. Processing is required to get it into the useable form of "raw crystalized sugar", which adds cost.
To make your own ethanol you're going to pay a retail "bulk" price for sugar in, say 50 pound bags, and that's a much higher unit price than a carload.
My quick google search yielded 75 bucks for a 50 pound bag of "raw crystalized sugar", which is what the machine vendor recommends. Maybe someone else has some other pricing data.
This NYT article was probably the one Clark Howard mentions on his Web site. The trouble with these guys is that they don't live in the real world, can't do basic math, and believe anything promotors and academics claim. But people are willing to believe this stuff, get all excited and run around screaming that the oil companies are screwing us. It's the mass media that is screwing us with shoddy pie-in-the-sky reporting.
The real question for them is how much is a 50 pound bag of raw crystalized sugar in NYC. They could have gotten a real answer from any resturanteur.
2.5 cents a pound is only $50/ton. What does it cost to ship a ton of bulk cargo in a hopper car a thousand miles? I'm not familiar with bulk rail rates, but I bet $20/ton for that distance is cheap! If you got the sugar free from the field the transportation, processing, and delivery to a retail source in 50 pound bags isn't going to be much cheaper than what it costs, today. Oh, and at each stage enough profit margin has to be added for everyone to stay in business. That'll drive the commies nuts!
DukeLast edited by Duke W.; May 19, 2008, 10:54 PM.- Top
Comment
Comment